منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
اخبار > "بی رودرواسی" با مشاور مدیرعامل


  چاپ        ارسال به دوست

"بی رودرواسی" با مشاور مدیرعامل

برای دستیابی به توسعه پایدار در هر جامعه ای نیاز به مشارکت زنان احساس می شود. هیچ جامعه ای نمی تواند تنها با نیروی کار نیمی از جمعیت خود، با توسعه جهانی رقابت کند . حضور زن و فعالیت مستقیم او در جامعه یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی است .بنابراین برای مشخص شدن جایگاه واقعی زنان و درک استعداد و توانایی آنان لازم است زمینه های لازم برای مشارکت زنان و بهره گیری بیشتر از قدرت و خلاقیت آنان فراهم آید.

صنعت پتروشیمی در نیم قرن عمر فعالیت خود، شرایط مطلوب برای رشد و بالندگی زنان توانمند و کارآمد را فراهم آورده است. قطعا توسعه پایدار این صنعت با ارج نهادن به جایگاه شایسته زنان محقق شده است.

در این میان به سراغ یکی از این بانوان شاغل در شرکت ملی صنایع پتروشیمی رفتیم که مشاور معاونت وزیر نفت در امور پتروشیمی در حوزه مسائل کلان و راهبردی سازمان است. مهندس مرضیه شاهدائی اگرچه به روزهای بازنشستگی نزدیک می شود اما هرگز قصد ندارد دست از کار و تلاش بردارد چراکه معتقد است زنان شاغل برنامه ریزان بهتری هستند. بازنگری مهندسی مفهومی برای اولین بار در صنعت پتروشیمی با مدیریت وی انجام شد. برای آشنایی بیشتر با مهندس شاهدائی با این گفتگو همراه باشید.

 

                                                                                                                                                                                                                           

·        کی و کجا به دنیا آمدید؟

25 بهمن 1340 در تهران به دنیا آمدم اما در شناسنامه متولد 16 مرداد هستم.

·        از خانواده خود بگویید. در چه خانواده ای متولد شدید؟

در یک خانواده مذهبی از طبقه متوسط جامعه بزرگ شدم. 2 برادر کوچکتر از خود دارم. پدرم علاقه زیادی به رشد تحصیلی فرزندان داشتند و مادرم مشوق تحصیلی فرزندان بودند که حاصل آن سه فرزند در سطح تحصیلات عالیه است.

·        مادرتان چگونه مشوق شما بودند؟

مادرم از 3 سالگی به من قرآن آموزش دادند. به دلیل همین موضوع پیش از ورود به دبستان  خواندن و نوشتن را می دانستم. در دوره دبستان با آموزش های مادرم دو سال جهش تحصیلی داشتم.

·        یکی از خصوصیات پدرتان که در زندگی به کار گرفته اید چیست؟

پدرم در زندگی بسیار تاکید می کردند که درست و سنجیده سخن بگویید و مهم ترین چیز راستگویی بود. از دوران کودکی به یاد دارم که هیچ عذر و بهانه ای برای دروغ گفتن پذیرفته نبود. من نیز همین روال را در زندگی و تربیت فرزندانم به کار گرفتم و نتایج آن هم کاملا مشخص است.

·        پدر و مادرتان چه شغلی داشتند؟

پدرم شغل آزاد داشتند و مادرم خانه دار بودند.

·        پدر و مادرتان در قید حیات هستند؟

پدرم در سال 1370 فوت کردند. به شکر خدا مادرم در کنار ما هستند و برایشان عمر طولانی آرزومندم.

·        خاطره جالبی از دوران کودکی به یاد دارید؟

به جهت اینکه از لحاظ تحصیلی همیشه رتبه اول می شدم، در میان بچه های خانواده شاخص تر بودم. همیشه آخر سال و دریافت کارنامه مصادف می شد با گرفتن کادوهای بسیار ارزشمند و منحصر بفرد از طرف اعضای خانواده. اینها جزء خاطرات شیرین محسوب می شود.

خاطره ای هم از دبیری به نام آقای زارع که دبیر جبر و ریاضیات و هندسه و بهترین دبیر منطقه بودند به یاد دارم. همیشه تاکید می کردند که یک دختر در جامعه باید درس بخواند و درس خواندن را ابزاری مهم برای پیشرفت بانوان جامعه در زندگی می دانستند. ایشان حامی خانم ها بودند و کلامشان همیشه در ذهن من باقی مانده است.

·        معلم اول دبستان خود را به یاد دارید؟

خانم مردخی، بسیار مهربان و باتجربه بودند. از آنجایی که خواندن و نوشتن بلد بودم و بسیار شیطون بودم انگیزه ای برای نشستن در کلاس درس نداشتم. او مرا درک می کرد و بسیار با من کنار می آمد تا مرا نیز با دانش آموزان دیگر همراه کند.

·        بجز خواندن و نوشتن احتمالا در کلاس اول دبستان حافظ قرآن هم بودید؟

بله در سن 6 سالگی 3 جزء قرآن را حفظ بودم.

·        نمراتتان در دوران تحصیل چگونه بود؟

خیلی خوب.

·        چه درسی را بیشتر دوست داشتید؟

همه درس ها خصوصا ریاضی و شیمی.

·        دبیرستان را با چه معدلی پشت سر گذاشتید؟

حدود 5/18 . دقیقا به خاطر ندارم.

·        از دوستان دوران دبیرستان کسی را به خاطر دارید؟

بله- با تعدادی از آنها همچنان ارتباط دارم.

·        دانشگاه چه رشته ای خوانده اید؟

مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و MBA دانشگاه کالگری کانادا

·        اگر مهندس شیمی نمی شدید، چه کاره می شدید؟

به پزشکی بسیار علاقمند بودم اما بنا به دلایلی وارد رشته ریاضی شدم. زمان کنکور هم دروس تجربی را کامل خواندم تا در رشته پزشکی شرکت کنم. اما آن سال تنها سالی بود که محصلین رشته ریاضی اجازه شرکت در کنکور تجربی را نداشتند. بنابراین رشته ریاضی شرکت کردم و مهندسی شیمی قبول شدم.

·        چطور به پتروشیمی آمدید؟

سال 1366 برای کارآموزی به پتروشیمی آمدم. به مدیر فنی وقت جناب آقای شعری مقدم معرفی شدم. از خاطرات بسیار خوب من برخورد اول ایشان با من بود که باعث شد رفتار و منش ایشان الگوی من شود. به عنوان یک دانشجو و کارآموز با ایشان جلسه داشتم ولی نحوه رفتار ایشان مرا در پتروشیمی ماندگار کرد. پس از آن پروژه دانشجویی خود را نیز که طراحی یک واحد کریستال ملامین بود در پتروشیمی گذراندم. با ارائه این گزارش به ایشان بسیار مورد تشویق قرار گرفتم و به پتروشیمی پیوستم.

·        کار در پتروشیمی را به کجا ترجیح دادید؟

توانیر و انرژی اتمی نیز از من دعوت به کار کرده بودند که ترجیح دادم در صنعت پتروشیمی به کشورم خدمت کنم.

·        از کدام پتروشیمی کار را شروع کردید؟ اولین سمتی که داشتید چه بود؟

در سال 1368 استخدام رسمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی واقع در هفت تیر شدم. از واحد خدمات فنی مدیریت فنی کارم را با آقای مهندس صدقی آغاز کردم. 7 سال با ایشان همکاری داشتم و همیشه از وی به نیکی یاد می کنم.

·        به عنوان یک خانم مشکلی در کار نداشتید؟ خود را موفق می دانید؟

مدیران من همیشه در مقابل عوامل بازدارنده بسیار مرا حمایت کرده اند. خوشبختانه در عمده دوران کاری با مدیران فرهیخته، نیک اندیش و نو اندیشی سر و کار داشتم و اعتقاد دارم نحوه برخورد با مشکلات به روحیه و خواسته خود خانم ها هم بستگی دارد. با اینکه به سوی جامعه مدرن قدم برداشته ایم اما آقایان صنعت را در انحصار خود می دانستند. با توجه به فرهنگ غالب در جامعه و به دنبال آن محیط کاری، برای دست یافتن به اهدافم همیشه مضاعف تلاش کرده ام و بیش از مردانی که هم سمت من بودند کار می کردم. کار و تلاش مضاعف، ارتباطات و روابط عمومی موثر را عامل موفقیت در کار می دانم. همواره هدفم درست کار کردن، دانش اندوختن و کسب تجربه بوده است.

·        چه سالی ازدواج کردید؟ چطور با همسرتان آشنا شدید؟

فروردین 1359 همسرم، دایی یکی از همکلاسی های دوران  دبیرستانم بود.

·        شغل همسرتان چیست؟

مهندس برق هستند و در مخابرات کار می کنند.

·        چند فرزند دارید؟

دو فرزند- پسرم متولد اسفند 1359 و دخترم متولد فروردین 1363 است. هر دو ازدواج کرده اند و دو نوه دارم.

·        نوه شیرین تر است یا فرزند؟

چون فرزندان در دوران جوانی و همزمان با مشغله های بسیار والدین رشد می کنند، افراد از بزرگ شدن کودکانشان لذت لازم را نمی برند و قدر لحظه ها را نمی دانند اما رشد نوه ها را با فراغ خاطر می بینند و از لحظات لذت بیشتری می برند.

·        مسئولیت همزمان خانه و اداره را چگونه برنامه ریزی می کنید؟

یاری و همراهی مادرم و همسرم به من کمک کرد تا همزمان مسئولیت فرزندان، ادامه تحصیل و کار را برعهده بگیرم. ماموریت یا ساعت های طولانی برای پروژه ها واقعا بدون همکاری آنها غیرممکن بود که جا دارد همین جا از زحمات هر دو سپاسگزاری کنم.

·        خرید کردن برای خانه برعهده کیست؟

مسئولیت بسیاری از کارهای خانه با من است اما همسرم کمک شایانی می کند.

·        شما آشپزی می کنید یا همسرتان؟

خودم آشپزی می کنم.

·        چه غذایی را بیشتر دوست دارید؟

غذاهای گیاهی.

·        موسیقی دوست دارید؟

بله.

·        به چه سبک موسیقی علاقمندید؟

کلاسیک و پاپ.

·        چه سرگرمی هایی دارید؟

یکی از سرگرمی های من خواندن کتاب های تاریخی، سیاسی و رمان است. مقالات فنی را نیز پیگیری می کنم. پرورش گل و گیاه از دیگر علایقم است. مجموعه ای از کاکتوس ها را در منزل نگهداری می کنم. در سفر به شهرهای مختلف، بازدید از گلخانه ها جزء لاینفک برنامه سفرم است. 

·        آخرین کتابی که خوانده اید؟

امینه نوشته مسعود بهنود

·        نظرتان درباره ثبت ورود و خروج مدیران همانند کارکنان چیست؟

مدیران و روسا باید برای کارمندان الگو باشند. در این زمینه هم کاملا موافقم.

·        مشاور مدیرعامل در چه حوزه ای هستید؟

همکاری من با مدیر عامل حوزه مشخصی ندارد اما با توجه به 25 سال سابقه در مهندسی و اجرای طرح ها و رشته تحصیلی MBA، در زمینه های مختلف به ایشان مشاوره می دهم. عمده فعالیت ها در حوزه مسائل کلان و راهبردی سازمان است.

·        یکی از موضوعات مهمی که در کارنامه کاری شما به چشم می خورد، موضوع بازنگری مهندسی مفهومی در ایران برای اولین بار است. در این زمینه توضیح دهید ؟

تجربه طراحی و مهندسی مفهومی با شرکت های بزرگ نظیر تویو و تکنیپ را داشته ام. همچنین ظرفیت سنجی واحدهای یوتیلیتی و آفسایت در مناطق ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه برعهده من بوده است. در زمان تحریم ها که مهندسین مشاور خارجی حاضر به همکاری با شرکت های ایرانی نبودند، به دلیل تغییر جانمائی واحدها، مهندسی مفهومی فاز دو عسلویه را با کمک مهندسین مشاور ایرانی بازنگری و مهندسی اصولی آن را تهیه کردیم. این موضوع از افتخارات من است چرا که بازنگری مهندسی مفهومی برای اولین بار در ایران انجام می شد. همیشه در دوران کاری سعی بر یادگیری و کسب تجربه داشته ام و هر آنچه یاد گرفته ام به دیگران آموزش داده ام.

·        با توجه به خصوصی سازی صنعت پتروشیمی و اینکه پتروشیمی دیگر مجری هیچ طرحی نیست، مدیریت طرح ها، چه فعالیت هایی باید بر عهده بگیرد؟

عملا مشکل اینجاست که در حال حاضر پتروشیمی درآمدی برای اجرای طرح ها ندارد. روند خصوصی سازی روندی اشتباه بوده و بر این اساس همه دارایی های پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده است. در حال حاضر 20 درصد هلدینگ خلیج فارس و سهم کوچکی در برخی از طرح ها داریم. با این درآمد کم این شرکت قادر به اجرای طرح نیست. خوشبختانه دولت و وزیر محترم نفت به این موضوع اذعان دارند که روند خصوصی سازی اشتباه بوده است و باید 70 درصد درآمدها برای توسعه صنعت هزینه می شد. اگر بتوانیم 70 درصد درآمد از واگذاری شرکت های خصوصی را به توسعه اختصاص دهیم یا بتوانیم صندوق توسعه نفت، گاز و پتروشیمی را راه اندازی کنیم که بخشی از درآمدهای نفتی وارد این صندوق شود یا مردم و بانک ها سهام آن را خریداری کنند و متولی آن شرکت ملی صنایع پتروشیمی باشد، می توانیم روند اجرای طرح ها و توسعه پتروشیمی را دوباره آغاز کنیم. در حقیقت راهبرد شرکت حاکمیتی و توسعه ای است و مسائل کلان راهبردی توسعه پتروشیمی در سطح کشور به عهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. البته بخشی هم موضوع سرمایه گذاری است که باید با متولی بودن پتروشیمی صورت گیرد. من اعتقاد دارم به کمک دولت و نمایندگان مجلس ابزارهای حمایتی لازم برای رشد و جهش دوباره این صنعت فراهم خواهد شد.

·        آینده سرمایه گذاری در صنعت را چطور می بینید؟

قطعا یکی از سودآورترین صنایع در کشور صنعت پتروشیمی است. خام فروشی کمترین سود را دارد و برای ایجاد ارزش افزوده و رشد اقتصاد ملی نیاز است درآمدهای جانبی را از صنایع تکمیلی نفت و گاز داشته باشیم. یکی از این صنایع پتروشیمی است که در حال حاضر هم یکی از ارزآورترین صنایع کشور می باشد. با حمایت دولت و مردم از توسعه این صنعت، هم برای صنعت و هم برای جامعه می توان آینده خوبی پیش بینی کرد.

·        برنامه بازنشستگی؟

قصد بازنشستگی ندارم. تا جایی که بتوانم کار می کنم و معتقدم پویایی از کار کردن است. زنان شاغل برنامه ریزان بهتری هستند. در دوران بازنشستگی حتما در بخش خصوصی فعالیت خواهم کرد.

·        چه توصیه ای برای خانم های شاغل در صنعت پتروشیمی دارید؟

به نسل جوان توصیه می کنم برای تثبیت جایگاه خود و ارتقا به مدارج بالاتر تلاش خود را مضاعف کنند و روابط عمومی موثر داشته باشند. سطح دانش خود را بالا ببرند و به ابزارهای مدیریتی تسلط داشته باشند.


منبع: پیام پتروشیمی شماره 73 - خرداد 1393


١٦:٠٦ - 1393/04/01    /    شماره : ٥٨٨٤    /    تعداد نمایش : ٥٦٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به شركت ملي صنایع پتروشیمی می باشد
Copyright © 1997-2014 National Petrochemical Company - All rights reserved